Uroczystość pogrzebowa Żołnierzy Września w Mirczu.

    Uroczystość pogrzebowa Żołnierzy Września , poległych i zamordowanych 24 września 1939 roku w Miętkiem w czasie bitwy z oddziałami armii sowieckiej. Prochy sanitariuszki i 14 oficerów i podoficerów zostały ekshumowane 30 kwietnia 2008 i złożone w kwaterze wojskowej w Mirczu.

    30 kwietnia 2009 roku na cmentarzu rzymsko – katolickim odbyła się uroczystość pogrzebowa Żołnierzy Września 1939 r. Patronat nad uroczystością  objęła Pani Genowefa Tokarska – Wojewoda Lubelski. Msza święta celebrowana była przez BISKUPA POLOWEGO WOJSKA POLSKIEGO gen.dyw. prof. dr hab. TADEUSZA PŁOSKIEGO. Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa z Jednostki Wojskowej 3391 z Zamościa oraz Orkiestra Garnizonowa z Lublina. Prezydent Rzeczpospolitej Polski Lech Kaczyński przysłał list, który został odczytany przez Posła Wojciecha Żukowskiego. Na uroczystość pogrzebową przybyły rodziny ofiar: syn Zenon Labrzycki z rodziną z Puszczykowa, Andrzej Ryszard Grzywacz z żoną z Warszawy oraz Wójt Gminy Nieborów Andrzej Werle z Przewodniczącym Rady Gminy Tadeuszem Kozioł. Dyrektor Teresa Multan ze Szkoły Podstawowej w Bednarach z młodzieżą oraz Dyrektor Elżbieta Skoneczna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. W uroczystościach udział wzięli także mieszkańcy Kryłowa.

    Wójt Gminy Mircze mgr Lech Szopiński wręczył synowi Jana Labrzyckiego Zenonowi Labrzyckiemu pocisk znaleziony przy szczątkach jego ojca a Andrzejowi Grzywaczowi 2 guziki z płaszcza znalezione przy szczątkach sanitariuszki Ireny Grzywacz.  

    Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa z  Warszawy  reprezentowana przez Naczelnika Wydziału Krajowego Adama Siwka oraz Wójt Gminy Mircze Lech Szopiński powierzyli w opiekę Kwaterę Żołnierzy pomordowanych 24 września 1939 roku w Miętkiem podczas bitwy  z oddziałami armii sowieckiej Samorządowi Uczniowskiemu, Gronu Pedagogicznemu i Dyrekcji Gimnazjum im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mirczu.

               

                   

Fot. i relacja - H. Żurawski

Więcej informacji na stronie UG Mircze.