II PIKNIK HISTORYCZNY

Jeden Kryłów – trzy kultury”

    II piknik historyczny „Jeden Kryłów – trzy kultury” przeszedł do historii.
Jak pokazywało motto tegorocznego pikniku cała impreza tematycznie nawiązywała do Kryłowa okresu międzywojennego. Osada stanowiła wtedy ciekawy koloryt narodowościowy. Kryłów od stuleci zamieszkiwali Polacy, Ukraińcy (Rusini) oraz Żydzi.Miejsce pikniku to przedwojenny rynek, który w każdy czwartek tętnił życiem targowym.

                 

               

               

    28 czerwca 2009 roku na scenie z pięknie pokrytym dachem gontowym występowały kolejno grupy reprezentujące poszczególne nacje. Na początek ARABESKA z Mircza, następnie zespół MAZL TOV, reprezentujący kulturę żydowską oraz ukraińska grupa folk-rockowa HORPYNA. Na boisku szkolnym z inicjatywy ks. Stefana Kuka rozegrano mecz między księżmi a funkcjonariuszami Straży Granicznej. Puchary na scenie wręczał Starosta Hrubieszowski Pan Józef Kuropatwa. Ponadto odbyły się konkursy z wiedzy o historii Kryłowa, Familiada oraz konkurs plastyczny dla dzieci.
Nie zabrakło stoiska z tradycyjnymi kulinariami, które prezentował Pan Witold Pikuła. Mogliśmy także podziwiać wyroby ceramiczne Pani Katarzyny Powęski oraz prace artysty-grafika Pana Romana Muchy.   
    Nasze Towarzystwo Przyjaciół Kryłowa i Okolic przygotowało ekspozycję przedstawiającą wszystkie firmy Kryłowa z roku 1929. Było tych firm 103 i każda była przywołana na planszach i tablicach. Tych nazwisk w Kryłowie już nie ma. Większość firm prowadzili Żydzi, których spotkał tragiczny los w czasie II wojny światowej.
Można było także nabyć pamiątkową kartkę pocztową wydaną specjalnie na II Piknik w Kryłowie, przedstawiającą trzy przedwojenne świątynie Kryłowa: cerkiew, kościół oraz synagogę.

    Na pikniku pojawił się Don Vasyl z zespołu ROMA, który nie wyklucza występu na kryłowskiej scenie w przyszłości.
Wieczorną zabawę poprowadził zespół Vegas.

    W tym miejscu należy podziękować osobom zaangażowanym w organizację pikniku.
Szczególnie podziękowania należą się Panu Lechowi Szopińskiemu Wójtowi Gminy Mircze, Pani Mariannie Sobczuk oraz pracownikom GOK Mircze w tym Panu Damianowi Otkale.
Z Kryłowa Panu Ryszardowi Wieczorkowi sołtysowi miejscowości, księdzu proboszczowi Stefanowi Kukowi, Aleksandrze Wieczorek, Pawłowi Sędłakowi , Panom Nowickim oraz wszystkim których nie wymieniłem imiennie a włączyli się w organizację pikniku.

(fot. i rel. H. Żurawski)